Радіо і мир. Сьогодні – Всесвітній день радіо
13 лютого 2023 року у світі відзначається Всесвітній день радіо. Свято відзначається щорічно, його вперше було проголошено на 36-й Генеральній конференції ЮНЕСКО 2011 року. Дата святкування – це дата виходу в ефір «Радіо ООН». Щороку ЮНЕСКО визначає і гасло Дня радіо. У 2023 році – це «Радіо і мир» на підтримку незалежного радіо.
Радіо – це невід’ємна частина миру і стабільності, його вплив – колосальний. Його аудиторія – найбільша у світі, адже радіосигнал можна зловити там, де немає інтернету й телебачення. Звідси і важливість тих наративів, які чують слухачі з радіоприймачів, значення контексту програм і вагома роль незалежності новин. Усе це створює основу для стійкої демократії та інформування людей, заснованого на фактах, а не на фейках.
Приміщення тростянецької вежі після прямого потрапляння снаряду
Україна розуміє важливість радіо, пам’ятає, що, оскільки війни починаються у свідомості людей, саме у свідомості людей має бути побудований захист миру. Українське незалежне Суспільне радіо першим повертається на деокуповані від російських військ території Харківщини, Херсонщини, починає працювати зі вщент розбитих і понівечених будинків і веж. Разом з «Українським радіо» повертається правда, факти, плюралізм і свобода слова.
Інформаційний марафон на “Українському радіо”
У цей день ми пам’ятаємо героїзм українських радійниць і радійників із Тростянця і Дніпра, Слов’янська і Чернігова, Запоріжжя і Харкова, інших українських міст. Медійники виходили в ефір з підвалів і розбитих студій. Російські окупанти переслідують українських мовників з самого початку свого вторгнення, ще із 2014-го року. Так у було у Слов’янську, коли росіяни вкрали апаратуру «Радіо М», викрали директора компанії, а братів власника розстріляли.
Колектив “Радіо-М”, м. Слов’янськ
На Чернігівщині місцеве радіомовлення стало порятунком для людей під час окупації. Адже коли в населених пунктах зникло світло, зв’язок, навіть з укриттів люди мали змогу почути інформацію від місцевих радіостанцій. Для прикладу, «Радіо Борзна». На цій радіостанції під час активних бойових дій залишилася працювати лише директорка. Радіостанція підключилася до марафону «Єдині новини» і спільно з власними новинами та сповіщеннями інформувала населення про події. А керівниця радіостанції «Короп ФМ» під час активних бойових дій була і вдень і вночі у студії і, щоб не лякати людей сповіщеннями тривоги, які звучали для Чернігова, вмикала гімн. Прилуцькій радіокомпанії «ТІМ ФМ» вдалося розпочати мовлення на частоті 102,4 FM у Чернігові. Крім того, компанія почала мовити у цифровому стандарті в Ніжині та Прилуках, отримавши дозволи на тимчасове мовлення.
Колектив «ТІМ ФМ». м. Прилуки
У Маріуполі радіо у прямому сенсі рятувало життя, було єдиним джерелом інформації про військові дії і «зелені коридори». Коли росіяни почали ракетні обстріли енергетичної інфраструктури нашої країни, українське радіо продовжувало працювати навіть коли не було електроенергії.
Символічно, що саме сьогодні, у Всесвітній день радіо, запровадження якого 12 років тому ініціювала Іспанія, Radio Nacional de España (RNE) розпочне трансляцію українського суспільного радіоканалу «Суспільне Україна» на радіо DAB. Це ініціатива солідарності на підтримку українців, які рятуються від війни і шукають притулку в країні. Вона реалізована спільно з українським Суспільним радіо. Після увімкнення каналу українці зможуть слухати «Суспільне Україна» в Мадриді й Барселоні, як і будь-яку іншу іспанську станцію, що транслюється на DAB: безкоштовно і без підключення до інтернету.
У Всесвітній день радіо Національна рада дякує за підтримку медіадрузям України, серед яких міжнародні організації і десятки радіокомпаній з усього світу: британській телекомунікаційній компанії Arqiva за пересувну мобільну радіостанцію для «Українського радіо» на Херсонщині, литовським і польським компаніям за необхідну апаратуру для відновлення радіомовлення, фінському Yleisradio Oу, Радіо Швеції за програми українською, Латвійським Latvijas Radio 4 і RADIO 9, німецьким COSMO і Hamburger Lokalradio за українські новини і музику в ефірі, польській «RMF» за робочі місця для переселенців і українське мовлення, бельгійському суспільному радіо RTBF — за інформаційне радіо для українських переселенців, чеській «Медіа Богемія» за проєкт «Радіо Україна». І багатьом іншим друзям – радійникам по всій Європі.
Зі святом! Хай радіо буде основою розбудови миру!